Babasız Bırakılan Çocuklar Çocuksuz Babalar Derneğimizin üyesi Gazeteci Sayın Ercan SEVER’in yazısını sizinle paylaşıyoruz.

Boşanma hukuku ve özellikle son yıllardaki uygulamaları ile ‘boşanmış babalar cehennemine’ dönen ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullardaki uygulamalar babalık haklarını ayaklar altına alıyor. Boşanmış babaların, babalık kavram ve haklarının itibarsızlaştırılması ve her alanda erozyona uğramasının en ağır uygulamalarını Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda görebiliyoruz.

Eğer boşanmış bir baba iseniz ve çocuğunuzu okulunda gidip ziyaret etmek istiyorsanız heyhat beyhude bir çaba içindesiniz demektir. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nde boşanmış babalara çocuklarının okuduğu okullar yasak bölgelerdir. Konunun mağduru olarak başımdan geçen olayı tüm vahameti ile aktarmaya çalışayım ancak kelimelerin yetersiz kalacağını da belirteyim.

Kızımın okul durumunu öğrenmek üzere Manisa Akhisar’daki okulunda ziyaret etmek istedim. Medeni Kanunu’nun bana yüklediği bir görev ve temel hak olarak kızımın okuduğu devlet okuluna giderek önce okul müdürü ile görüşme yaptım ve ziyaret amacımı belirttim. Müdür bey kızımın öğretmenini odasına davet etti ve benimle tanıştırdı. Kızımın okul durumunu hakkında bilgi almak istediğimi ve öğretmenlerinin nezaretinde teneffüs arasında kızımı görmek istediğimi ilettim. Ancak unuttuğum bir şey vardı burası Türkiye’ydi.

OKUL YÖNETİMLERİ MEDENİ KANUNA MUHALEFET EDİYOR!

Bu ülkede boşanmış baba, devlet tarafından kriminalize edilir ve babalık hakları cebren elinden alınır. Müdür, kızımı görme talebini gerçekleştiremeyeceklerini çünkü velayet sahibi annelerin bu konuda okul yönetimlerini şikayet etmekle tehdit ettiklerini ifade etti. Müdürün sözleri üzerine kızımın sınıf öğretmeni, müdür odasından müsaade isteyerek kısa süreliğine ayrıldı. Bu arada teneffüs zilinin çaldığını duydum ve inanılmaz şekilde heyecanlandım. Belki kızımı ders arasında koridorda veya bahçede görebilirim umuduma kapıldım. Ancak o da ne! Az sonra müdür odasına dönen kızımın öğretmeni bana kızımın okuduğu sınıfın ders nedeni ile teneffüse çıkamayacaklarını söyledi.

KİTAP HEDİYEMİ KIZIMA İLETEMEYECEKLERİ SÖYLENDİ

Beynimde ve yüreğimde kopan fırtınaların etkisini ile ilk önce öğretmenin sözlerine inandım. Okulu çaresizlik içinde terk ederken kızım için aldığım ve Milli Eğitim Bakanlığı tavsiyeli kitap setinin babasının hediyesi olarak kızıma iletmesi amacı ile öğretmenine vermek istedim. Ancak öğretmen mesleğini unutarak gardiyan edası ile bu isteğimin de ‘YASSAK’ olduğu gerekçesi ile geri çevirdi. O an yaşadıklarım hayatım boyunca unutamayacağım anlardandır. Dünyanın en masum girişimi olarak üstelik medeni kanunda ebeveynler çocuklarının eğitimleri ile ilgilenmek ile yükümlüdürler emrini yerine getirme amacı ile yaptığım okul ziyareti büyük bir hayal kırıklığı, kızıma hediye edemeyip elimde kalan kitap seti ve sınırsız kalp kırıklığı ile sonuçlandı.

Bu dramı Türkiye’de on binlerce boşanmış baba yaşıyor ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda çok sayıda müracaata rağmen en ufak bir girişimi dahi yok. Okul yönetimleri duyarsız, öğretmenler okula gelen her boşanmış babaya, ‘çocuğunu kaçıracak’ refleksi ile görüşmekten bile imtina ediyorlar.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bir kere daha seslenerek, boşanmış babalara uygulanan bu insanlık dışı yaklaşıma son verilmesi ve babalık hak ve sorumluluklarına saygı gösterilmesi çağrısında bulunuyorum.

kaynak ; http://eycehaber.com/tr-TR/kose-yazilari/7930/babalara-yasak-bolge-