Bir ay arayla, iki ayrı şehirde iki ayrı çocuğun feryadına üzüldü Türkiye. İcralık çocuklar dramından bahsediyoruz. Peki nasıl önlenecek bu dram? Adalet Bakanlığı, bir yasa taslağı hazırlıyor. Amaç ise boşanmış çiftlerin, çocuklarını bir eşya gibi icra memurları aracılığıyla teslim alma görüntülerine artık son vermek.

Fevzi Çakır’ın özel haberi…
Önce Zonguldak’ta 7 yaşındaki Z.Y.’nin çığlıkları… Ardından İstanbul Vağcılar’da 11 yaşındaki Y.Ç.’nin yürekleri sarsan feryadı.
Türkiye son bir ayda iki çocuğun çığlığıyla, icralık çocuklar dramını yeniden tartışmaya başladı. Peki boşanmış çiftlerin çocuklarını icra memurları aracılığıyla teslim alması dramı, daha ne kadar sürecek? Sorunun, yeni yasama yılında TBMM’ye sevk edilecek kanun teklifiyle çözülmesi planlanıyor.
Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Mağdur Hakları Daire Başkanlığı’nın hazırladığı raporda, aile ve boşanma arabulucuğu uygulamasının Türkiye’de olmamasının sorun yarattığı ifade ediliyor. “Ortak velayet” kararlarının Türkiye’de yeni ve az sayıda olmasının da sıkıntıları arttırdığı vurgulanıyor.
Raporda, çocuk teslimlerinin eşya ve mal haczeden icra müdürlükleri tarafından yapılırken uzmanlardan etkin şekilde yararlanılmaması eleştiriliyor. Rapordan hareketle hazırlanan yasa taslağında ise çocuk tesliminin adli bir süreç olmaktan çıkarılması, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülmesi öngörülüyor. Çocuk tesliminin icra daireleri yerine, adliyelerde bu amaca yönelik oluşturulacak özel “çocuk teslim merkezleri” aracılığıyla, psikolog ve pedagogların kontrolünde yapılması hedefleniyor.

kaynak ://https://www.haberturk.com/video/haber/izle/icralik-cocuk-dramina-yeni-yasa/533959