Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu, ”Bakanlık olarak her türlü şiddet ve istismara karşı kararlı mücadelemizi sürdürüyoruz. Bir kadın, bir anne ve bir bakan olarak, kravat takıp hakim karşısına çıkan bir suçlunun ceza indirimi alması beni de ziyadesiyle rahatsız etmektedir. Çocuk istismarı konusunda cezalar en üst düzeyde uygulanmalıdır” dedi.

Bakan Sema Ramazanoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Yargıtay Başkanlığının işbirliğiyle düzenlenen “Türk Hukuk Sisteminde Aile, Çocuk ve Kadın Çalıştayı”nın açılışına katıldı.

Bakan Ramazanoğlu burada yaptığı konuşmada, aile, kadın ve çocuk konularının toplumun en hassas damarı olduğuna işaret etti.

Bu alanlarda yapılacak hukuki düzenlemelerin büyük önem arz ettiğini ve olağanüstü hassasiyet gerektirdiğini belirten Bakan Sema Ramazanoğlu, bu çalıştayın zeminini oluşturmak için göreve geldiği ilk günlerde bürokratlarla, hizmet alanlarına ilişkin mevzuatların gözden geçirilmesi çalışmalarını başlattığını hatırlattı.

Mağdurların haklarını sonuna kadar korumak, sanığın ve sorumluların en ağır şekilde cezalandırılması için dava sürecinin sonuna kadar takip edildiğini anlatan Bakan Ramazanoğlu, şiddet ve cinsel istismar olaylarında sıfır tolerans politikasıyla hareket edildiğini, sorumlu kişi, kurum ve kuruluş ayırt etmeksizin suç mağdurlarının yanında yer alındığını belirtti.

Bakan Sema Ramazanoğlu, çalıştay kapsamında çocuk mağduriyetlerinin önlenmesine yönelik ülke mevzuatının gözden geçirilerek varsa yasal boşlukların tespit edilmesi ve giderilmesine yönelik önerilerin belirlenmesinin önem arz ettiğini ifade etti.

Çocukları her türlü istismardan korumanın, en güzel şekilde yetiştirmenin devlet ve millet olarak herkesin temel görevi olduğunu belirten Bakan Ramazanoğlu, çocukların yaşadığı tüm sorunlara hukuki çözüm üretmenin çalıştaya katılan tüm katılımcıların ortak sorumluluğu olduğunu kaydetti.

Bakan Sema Ramazanoğlu, mevzuatın güçlendirilmesi, sahada alınan tedbirlerin iyileştirilmesi ve daha etkili hale getirilmesi için bu çalışmaların çocuklar için hayati öneme sahip olduğuna vurgu yaptı.

Çalıştayda 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun başta olmak üzere mevcut yasal düzenlemelerin değerlendirileceğini belirten Bakan Ramazanoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Kadına yönelik şiddet, sebepleri ve sonuçları açısından çok boyutlu bir sorun olup ancak toplumun tüm kesimlerinin ortak ve kararlı mücadelesi ve bütüncül bir yaklaşımla ortadan kaldırılması mümkündür. Ülkemizde, kadına yönelik şiddetle mücadele, devletin sorumluluğunu üstlendiği ve tüm tarafların destek ve işbirliğiyle mücadele içerisinde yer alması gereken bir durumdur. 6284 sayılı Kanunun Bakanlığımıza şiddet mağduru kişilerin yanında davalara katılma imkanı veren hükmü, mağdur hakları anlamında devrim niteliğinde bir düzenlemedir. 6284 sayılı yasa yürürlüğe girdikten sonra doğrudan Bakanlığımız olarak kadına karşı işlenen şiddet suçlarından dolayı bin 30, çocuğa karşı işlenen şiddet suçlarından dolayı 796, çocuğa karşı işlenen cinsel istismar suçlarından dolayı 2 bin 345 olmak üzere toplam 4 bin 171 dava dosyasında mağdurların yanında yer aldık. Bakanlık görevini devraldığım 24 Kasım 2015’ten bugüne kadar bin 259 davaya müdahil olduk.”

Anne, baba ve çocukların yaşadıkları mağduriyetleri önlemek açısından çiftlerin boşanma sürecini doğru yönetebilmelerinin önemine de vurgu yapan Bakan Sema Ramazanoğlu, boşanma süreci danışmanlığının aile mahkemelerinde devam eden davaların görülmesinde önemli katkılar sunduğunu ifade etti.

Bakan Ramazanoğlu, parçalanmış ailelerde, nafaka, velayet hakkı ve icra ile anne babaların çocuklarını görme süreçlerinin çocukları olumsuz etkilediğini de söyledi.

Bakan Sema Ramazanoğlu, çalıştay kapsamında yapılan çalışmaların toplumun hassas kesimlerine yeniden daha adil, rahatlatıcı ve akılcı çözümler üretebilme yönünde faydalı olacağını belirterek, Adalet Bakanlığına, Yargıtay Başkanlığına, ilgili kamu kuruluşlarına, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine ve bilim adamlarına teşekkür etti.

Bakan Ramazanoğlu, çalıştaydan çıkacak sonuçların gelecek dönemde yapılacak çalışmalara yön vereceğini de sözlerine ekledi.

kaynak : http://www.aile.gov.tr/haberler/turk-hukuk-sisteminde-aile-cocuk-ve-kadin-calistayi

 

Tags: