İnsan Hakları Komisyonu, çocuklarını icra yoluyla gören Barış Altunay’dan yola çıkarak 80 bin baba ve 200 bin çocuk için yeni bir yasa hazırlığına başladı. Babalar artık çocuklarını daha kolay görebilecek.

TORBALI merkezli kurulan Babasız Bırakılan Çocuklar Çocuksuz Babalar Derneği, önemli bir kararın alınmasına öncü oldu. Eşinden ayrıldıktan sonra çocuklarını görmek için her seferinde icra müdürlüğüne para yatırmak zorunda kalan derneğin yöneticilerinden olan Türkmenköy Mahallesi’nde yaşayan Barış Altunay bu durumun insan hakları ihlali olduğunu belirterek Amasya Valiliği aracılığıyla İnsan Hakları Kurumu’na başvurdu. 80 bin baba 200 bin tane çocuğun en önemli sorunu olan bu durumu dile getiren Altunay’a 3 sayfalık rapor niteliğinde yanıt geldi. Konuyla ilgili bir tasarının hazırlanacağı cevabını alan Altunay ve derneği böylelikle on binlerce ebeveyn ve yüzbinlerce çocuğun umudu oldu.

TASARI DEĞİŞECEK

Çocuklarını icra kanalıyla gören babalar için kurulan Babasız Bırakılan Çocuklar Çocuksuz Babalar Derneği’nden sonra ülke genelinde aynı amaçla dernekler kuruldu. Yakın bir tarihte tek çatı altında birleşmeleri beklenen dernekler sık sık yaşadıkları sıkıntıları dile getiriyor. Bu kapsamda ilçede kurulan Babasız Bırakılan Çocuklar Çocuksuz Babalar Derneği çocuklarını icra kanalıyla gören babaların umudu oldu. Dernek yöneticilerinden Altunay’ın başvurusunu değerlendiren İnsan Hakları Kurumu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’yla birlikte başvuruyu değerlendirdi. Velayetle ilgili yeni bir tasarının yapılacağını müjdeleyen rapor babalara müjde oldu. 8 maddeyle Altunay’a yanıt niteliğinde verilen raporda, babaların çocuklarını görmelerinin en doğal hakları olduğu vurgulanıp, yeni tasarını Aile Bakanlığı’nca düzenlendiği ifade edildi.İbrahim DANIŞ

kaynak : http://www.buyuktorbali.com/babalari-kurtardi