Türkiye ilerleme konusunda süratle yol alırken diğer taraftan eski dönemlerden kalma sorunlara acilen çözüm bulunması elzemdir.

 

Türkiye ilerleme konusunda süratle yol alırken diğer taraftan eski dönemlerden kalma sorunlara acilen çözüm bulunması elzemdir.

Halk arasında ”süresiz nafaka” ve ”icralık evlat yasası” olarak bilinen birbirine bağlı iki yasadan dolayı yaklaşık 2 milyon baba mağdur durumda.

Anne baba boşandıktan sonra mahkemeler çoğunlukla çocuğun velayetini anneye vermekte. Ayrıca ilk boşanma süresinden itibaren anne ve çocuk için ayrı ayrı nafaka bağlamakta. Çocuğun nafakası 18 yaşına kadar, anne eğer evlenmez veyahut herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmazsa baba bu nafakayı ömür boyu ödemeye mecbur bırakılmaktadır.

Ayrıca mahkeme çocuğu belirli zamanlarda görme hakkını vermesine rağmen, başka bir yasaya bağlı olarak da anne istediği takdirde çocuğu babasına göstermemekte ve bu durumu babaya karşı silah olarak kullanmaktadır. Baba ise çocuğunu görebilmesi için icra dairelerine en az 150 tl yatırmak suretiyle kendi çocuğunu haciz etme yoluyla ancak görebilmektedir.

Yani kanun babaya çocuğunu görme hakkını veriyor, diğer bir kanunla da o hakkı babanın elinden alıyor.

Boşanan ve asgari ücret alan bir baba bu durumda tekrar evlenmeye ve hayatını kurmaya çalışsa çok ağır şartlar kendisini bekliyor, ki şu şekilde asgari yoldan hesap edecek olursak;

Asgari ücret= 1603 TL

Anne ve bir çocuk için ayrı ayrı nafaka =250TL +250 TL

En az bir kere çocuğunu görmek için icra dairesine ödemesi gereken miktar= en az 130 TL

Toplam miktar= 630 TL

Geriye kalan miktar ise=973 lira

973 Lira ile boşanan bir baba tekrar nasıl evlenip hayatını idame ettirebilir?

2 milyon civarındaki mağdur;

 Mağdur çocuklar ve Baba Hakları Derneği(KONYA)

Dağılmış Aileler ve Çocuk Hakları Derneği (İSTANBUL)

Dünya Çocuk Hakları Derneği (İSTANBUL)

Babasız Bırakılan Çocuklar ve Çocuksuz Babalar derneği (İZMİR)

Babasız Çocuklar ve Çocuk Hakları Derneği (NİĞDE)

Boşanmanın Ferri Sonuçlar ve Çocuk hakları Derneği (KOCAELİ)

Aile Birliği Derneği (BATMAN) üzerinden örgütlenip yetkililere seslerini duyurmaya çalışıyor.

Ak Parti Hükümeti’nin il Aile bakanlarından olan Fatma Şahin döneminde konuyla ilgili çözüm bulunacağı sözü verilmişti. Lâkin üzerinden kaç dönem geçmesine rağmen hala somut adım atılmış değil. Mağdur Babalar konuyla ilgili acilen çözüm bekliyor.

Şu İki soru cevap bekliyor;

1- cebinde parası olmayan bir baba çocuğunu hiç göremeyecek mi?

2-Süresiz nafaka ne zaman kaldırılacak?

kaynak : http://www.idealhaber.com/haber/guncel-haberler/hukumete-icralik-evlat-ve-suresiz-nafaka-yasasi-cagrisi/11736.html

 

Tags: ,